Çalışma Saatleri Pazartesi-Cuma 09:00-18:00
haberler

KİŞİSEL VERİ BANKASI

Tanımlar ve Soru/Cevap
Kişisel Veri Bankası
Kişisel Veri Bankası

KİŞİSEL VERİ BANKASI

Kişisel Veri Bankası, dijital ortamda kullanıcıların kişisel verilerinin toplandığı, profillendiği, ve ticari amaç güdülerek bu profil bilgilerinin kullanıldığı, satıldığı platformlardır. Günümüz iletişim çağında internet yapısını bir buzdağına benzetirsek günlük yaşantıda kullanılan internet yapısı, buzdağının görünen kısmını oluşturmaktadır. Görünen kısım ise esas yapının çok küçük bir parçasını oluşturmaktadır.


Veri güvenliğinin görünürde sağlandığı yer, günlük yaşantıda kullanılan yapıdır. Deep web, dark web gibi buzdağının görünmeyen kısımlarında ise kişisel verilere erişimin daha kolay olduğu göz önünde bulundurulduğunda bireysel kullanımlarda kişisel verileri korumaya yönelik yöntemlerle kullanıcılar kendilerini güvence altına alabilirler.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Kişisel verilerin güvende olduğu yanılgısıyla güvenlik önlemlerini alınmazsa, günlük yaşantıda kullanılan altyapıda bir zarar oluşmasa bile internetin görünmeyen kısımlarında bu verilere ulaşmak tabiri caizse çocuk oyuncağı gibidir.

PROFİL OLUŞTURMA FAALİYETLERİ

Sahip olunan ve yeterince korunmayan kişisel veriler, veri bankalarında toplanmakta ve kullanıcıların sanal birer profilleri oluşturulmaktadır. Bu profilleri kullanıcı, farkında olmadan güncellemekte ve veri bankasındaki verilerin hata payını azaltmaktadır.

Pazarlama ve reklam yapmak isteyen üçüncü kişilerce kişisel veri bankalarından bu veriler çekilerek kişinin profiline uygun ürünler pazarlanmaktadır.

Bu bağlamda kişisel verilerin güvenliğini sağlayabilmek kullanıcılarının farkındalığıyla mümkün olacaktır.

medya

KVKK DANIŞMANLIĞI


DANIŞAN ÖZEL ALANI

Danışan Sistemi©

Giriş
E-Rapor Görüntüle DS MOBİL. Talep dstryall. Destek OS. Destek Teknik Destek Hukuki Destek Canlı Destek Toplantı Talebi
[ 2 ] Danışmanımız Aktif
Canlı Destek Aktif
+90 444 1 359